-
- - Hlavní stránka Pro novináře Pro příznivce Kontakt Rozšířěné vyhledávání -
-
logo Děti Země -
Programy Dětí Země
PROGRAM - Doprava
PROGRAM - Příroda
PROGRAM - Věc veřejná
- Pobočky Dětí Země
- Publikace Dětí Země
- O organizaci Děti Země
Kalendář akcí
-
-
www.detizeme.cz >
OK

Tisková zpráva Dětí Země
Dnes rozsudek o žalobě Pavla Švarce proti Dětem Země Brno

21. listopadu 2005
[Česká republika]

Krajský soud v Brně vydá ve 12.30 hodin rozsudek na ochranu osobnosti

Rozsudek ve věci žaloby generálního ředitele a předsedy představenstva firmy Čepro, a. s. a Ropáka 2002 Pavla Švarce na ochranu osobnosti proti Dětem Země Brno se chystá dnes vynést soudce Krajského soudu v Brně Milan Páleníček.

Švarc požaduje veřejnou omluvu a ze stránek www.detizeme.cz vyškrtnutí jednoho z důvodu jeho nominace na ropáka, neboť podle něho není pravda, že se osobně angažoval na přidělení několikamiliardové zakázky na sanaci Spolany, a. s. bez výběrového řízení a že tento proces šetřila policie a Úřad pro a ochranu hospodářské soutěže. Půjde již o druhý rozsudek, neboť ten první letos v květnu na základě odvolání Dětí Země Brno zrušil Vrchní soud v Olomouci.

„Během dvouletého procesu jsme svědky a řadou písemností doložili, že napadený výrok o angažovanosti Švarce i o zkoumání zákonnosti procesu přidělení zakázka na sanaci Spolany, a. s. šetřila policie i ÚOHS,“ připomněl Miroslav Patrik z Dětí Země Brno.

Podle jejich svědků se Pavel Švarc opakovanými slovními projevy na jednání v Neratovicích v červnu 2002 angažoval ve prospěch použití metody sanace dioxiny napadených budov metodou BCD, na níž v té době měla v ČR licenci jen firma Sita Bohemia, a. s, takže výběrové řízení nebylo Fondem národního majetku vyhlášeno. Přitom podle Greenpeace ČR existuje řada jiných, možná levnějších a ekologicky příznivějších, metod.

Zákonnost procesu přidělení zakázky na sanaci Spolany, a. s. za téměř tři miliardy korun pak v listopadu 2002 na základě podaného trestního oznámení k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze šetřila policie a na základě podnětu i Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Obě instituce porušení žádného zákona ale neprokázaly.

„Žalobu pana Švarce vnímám jako další pokus odvrátit pozornost od vážných ekologických a ekonomických problémů Spolany. Firma se stala symbolem neodpovědného chování chemického průmyslu v České republice i zahraničí,“ uvedl odborný konzultant pro oblast toxických látek MUDr. Miroslav Šuta.

Bez ohledu na výsledek tohoto soudního sporu na ochranu osobnosti bylo podle Dětí Země Brno zvolení Pavla Švarce Ropákem 2002 oprávněné, ať by byl počet odůvodnění jeho nominace místo osm o jeden méně.

*****
Přehled hlavních událostí:

1) 25. 04. 2003 = vyhlášení Pavla Švarce Ropákem 2002 v anketě o antiekologický čin
2) 14. 08. 2003 = podání žaloby Pavla Švarce proti Dětem Země Brno na ochranu osobnosti
3) 06. 02. 2004 = vydáni 1. rozsudku Krajským soudem v Brně s uznáním žaloby
4) 20. 05. 2004 = zaslání odvolání Dětmi Země Brno k Vrchnímu soudu v Olomouci
5) 31. 05. 2005 = zrušeni 1. rozsudku usnesením Vrchního soudu v Olomouci
6) 21. 11. 2005 = vydání 2. rozsudku Krajským soudem v Brně

Kontakt na právního zástupce Dětí Země Brno = Mgr. František Korbel – mobil 608 527 166
Kontakt na právního zástupce Pavla Švarce = JUDr. Stanislav Devátý – telefon 224 918 490-1

Příloha k tiskové zprávě ze dne 21. 11. 2005: „Dnes rozsudek o žalobě Pavla Švarce proti Dětem Země Brno“

1) Osm důvodů ke zvolení Pavla Švarce Ropákem 2002

Bývalý generální ředitel a bývalý předseda představenstva Unipetrolu, a. s. a bývalý předseda představenstva Spolany, a. s. Pavel Švarc se stal Ropákem 2002 z těchto osmi důvodů:

1) za hlavní zodpovědnost při únicích toxických látek ze Spolany při srpnových povodních i mimo ně,

2) za nedostatečné protipovodňové zabezpečení objektů a pozemků zamořených rtutí a dioxiny ve Spolaně,

3) za systematické odmítání převzetí odpovědnosti za vzniklé škody a za neochotu odškodnit občany postižené úniky chlóru, dioxinů a dalších toxických látek ze Spolany během povodní,

4) za neposkytování informací souvisejících s kontaminací Spolany a jejího okolí veřejnosti, respektive za pozdní a neúplné informování o únicích chemických látek v průběhu opakovaných chlorových havárií a v době po zaplavení Spolany srpnovou povodní,

5) za bagatelizování zdravotních a ekologických rizik vyvolávaných starými ekologickými zátěžemi (nebyly dosud ani dostatečně zmapovány), průmyslovými haváriemi a povodněmi ve Spolaně,

6) za hlavní zodpovědnost a osobní angažovanost při urychleném spouštění nejnebezpečnějších technologií chlorové chemie (po odstávce způsobené výbuchem a povodněmi) bez dokončené bezpečnostní zprávy Spolany a jejího projednání s veřejností,

7) za ignorování výzev ke zjištění znečištění Spolany toxickými látkami, jako jsou polychlorované dibenzodioxiny a dibenzofurany či polychlorované bifenyly, přičemž donedávna odmítal i souvislost znečištění těmito látkami s výrobou chloru, a tedy i PVC,

8) Na základě rozsudku Vrchního soudu v Olomouci spis. zn.: 1 Co 217/2006-294 ze dne 15. listopadu 2006 byla původní věta dne 20. ledna 2007 vymazána.

2) Odkazy na zajímavé internetové stránky

Dětí Země o anketě Ropák roku = http://www.detizeme.cz/ropak
Greenpeace o zamoření Spolany = http://www.greenpeace.cz/spolana
O problémech transparentnosti veřejných zakázek = http://transparentnost.ecn.cz

3) Poznámky pro editory

(1) Právní zástupce Pavla Švarce JUDr. Stanislav Devátý, Dr. podal dne 14. 8. 2003 žalobu (její obsah byl podle usnesení Vrchního soudu změněn dne 12. 10. 2005), kterou od Dětí Země Brno žádá veřejnou omluvu za údajně nepravdivé tvrzení o tom, že se Švarc stal Ropákem 2002 mj. „Na základě rozsudku Vrchního soudu v Olomouci spis. zn.: 1 Co 217/2006-294 ze dne 15. listopadu 2006 byla původní věta dne 20. ledna 2007 vymazána.“. Podle Švarce prý Děti Země Brno poškodily jeho čest a důstojnost a snížily tak jeho vážnost ve společnosti, neboť tímto mohly vyvolat dojem, že se podílel na nezákonné činnosti.

(2) O podaném trestním oznámení více v tiskové zprávě Greenpeace ČR č. 58 ze dne 7. 11. 2002:
http://www.greenpeace.cz/media/zpravy.shtml?x=204600

(3) O podaném podnětu k ÚOHS více v tiskové právě Greenpeace ČR č. 57 ze dne 4. 11. 2002:
http://www.greenpeace.cz/media/zpravy.shtml?x=204602.

(4) Jako bývalý předseda představenstva Spolany, a. s. a bývalý generální ředitel Unipetrolu, a. s. byl Pavel Švarc do ankety Ropák 2002 nominován organizacemi Greenpeace ČR a Arnika. V dubnu 2003 byl na základě rozhodnutí více než stočlenné Komise složené ze známých osobností veřejného života ropákem zvolen. Zároveň získal 2. místo v anketě Zelená perla 2002 za výrok, kterým zlehčoval únik více než 80 tun chlóru do Labe při zatopení Spolany v srpnu 2002: „V podstatě jsme nachlorovali Labe... S nadsázkou se dá říci, že jsme něco učinili i pro hygienu“. Více tisková zpráva Dětí Země z 25. dubna 2003.





Vydala pobočka: 

Děti Země - Brno
Körnerova 219/2
Brno (adresa pro doručování pošty); 602 00


Související kampaň: 


Ropák roku

Související odkazy: 

Anketa Ropák roku

O problémech transparentnosti veřejných zakázek

Greenpeace ČR o zamoření Spolany
[zpět] [tisk...]


-
Děti Země deti.zeme@ecn.cz      
  Tyto stránky vznikly díky finanční podpoře Nadace Open Society Fund Praha
 RSS čtečka | Ropák a Zelená perla | Den bez aut | Tunel Kubačka (dálnice D8) | silnice R 35
-